Σε έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε της Νίκης Μεσημερίου και εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1 Ερασιτεχνική Κατηγορία της ΕΠΣΜ, εν αντιθέσει με την Νίκη Μεσημερίου που υποβιβάζεται στην Α’ Κατηγορία.

Ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 6-5 στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ στην κανονική διάρκεια του αγώνα το σκορ διαμορφώθηκε σε 2-2 και παρέμεινε αμετάβλητο στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε.

Είναι κοινώς παραδεκτό ότι η ομάδα μας δικαιούταν να κατακτήσει τη νίκη κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, συνεπικουρούμενη από την πολυπληθή και ενθουσιώδη παρουσία των οπαδών μας, ωστόσο δυο άτυχες στιγμές έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πετύχουν ισάριθμα τέρματα και να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού για 120’.

Ο Κεραυνός Κολχικού έκανε το 1-0 στο 31’ με δυνατό σουτ του Σαββίδη, όμως στο 37’ η Νίκη Μεσημερίου ισοφάρισε, όταν έπειτα από σουτ του Δάλλα η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Κολώνη, απέκτησε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαϊωάννου.

Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 58’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 1-2, καθώς μετά από σουτ του Γερασίμου η μπάλα προσέκρουσε στον Σαββίδη και άλλαξε πορεία, «κρεμώντας» τον τερματοφύλακα του Κεραυνού Κολχικού, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Αυτή η εξαιρετικά αρνητική τροπή του αγώνα, δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές και τους οπαδούς μας. Τουναντίον, έδωσε την ευκαιρία να αναδειχθούν για πολλοστή φορά το βάρος της φανέλας του συλλόγου μας και η ακατάβλητη ισχύς της έδρας μας. Έτσι φτάσαμε στο 63’, όταν ο Κολώνης με πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Σταυρίδη και έκανε το 2-2. Στο διάστημα που απέμενε μέχρι την συμπλήρωση του 90λεπτου, αμφότερες οι ομάδες κυνήγησαν το τρίτο τέρμα με τους γηπεδούχους να δημιουργούν περισσότερες και κλασικότερες ευκαιρίες, ενώ ανάλογη υπήρξε η εικόνα της αναμέτρησης και στην ημίωρη παράταση.

Κάπως έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου η ομάδα μας εμφανίστηκε πιο ψύχραιμη και επικράτησε με 6-5 της Νίκης Μεσημερίου, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαϊωάννου, ο οποίος πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις σε δυο εκτελέσεις και έβαλε την σφραγίδα του στην παραμονή του Κεραυνού Κολχικού στην Α1.

Η λήξη της ψυχοφθόρας διαδικασίας των πέναλτι βρήκε τους ποδοσφαιριστές, την τεχνική ηγεσία, τους διοικούντες και τους οπαδούς της ομάδας μας να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, καθώς αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Βεβαίως, είναι πανθομολογούμενο ότι υπό κανονικές συνθήκες ο Κεραυνός Κολχικού δεν θα εμπλεκόταν στα play out, κάτι που συνέβη λόγω των επαναλαμβανόμενων εχρικών διαιτησιών που του στέρησαν πολλούς βαθμούς, τους οποίους άξιζε να κατακτήσει βάσει της εικόνας του εντός των αγωνιστικών χώρων.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Κολώνης, Ζαχαριάδης, Σαββίδης, Μπαλλίου, Καρασαββίδης, Μακρής, Κόντρα, Θωμαΐδης.
Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Κατσιάκης, Θεοχάρους, Μαμουλίδης, Μεσκούρτι.