Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Κεραυνός Κολχικού από τον ΠΑΟ Κουφαλίων στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα της αντίπαλης ομάδας στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Είναι κοινώς παραδεκτό ότι οι ποδοσφαιριστές μας παρατάχθηκαν στο γήπεδο μαχητικοί και προσηλωμένοι στο πλάνο του προπονητή τους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους ήταν αντικανονικό, καθώς ο Μαντζιούνης που προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαϊωάννου βρισκόταν σε θέση οφ σάϊντ, όταν τροφοδοτήθηκε από τον Πολίτη.

Στο α’ ημίχρονο οι παίκτες του ΠΑΟ Κουφαλίων είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ομάδας μας δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Παπαϊωάννου, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε επενέβη καίρια. Η κλασικότερη ευκαιρία του α’ ημιχρόνου σημειώθηκε από πλευράς Κεραυνού Κολχικού στο 44’, όταν ο Θωμαΐδης πάσαρε στον Κατσιάκη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κανδυλάπτη, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να αναζητούν το γκολ και έφτασαν κοντά στην επίτευξή του στο 73’, όταν ο Καραμουκίδης βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Παπαϊωάννου, όμως ο τερματοφύλακας της ομάδας μας απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 76’ ο Παπαϊωάννου πραγματοποίησε νέα εξαιρετική επέμβαση, γλυτώνοντας τον Κεραυνό Κολχικού από αυτογκόλ.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 83’, όταν ο Πολίτης σούταρε από πλάγια και ο Μαντζιούνης προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαϊωάννου, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας διαμαρτυρήθηκαν δίκαια στον Α’ βοηθό διαιτητή, κ.Νατσιόπουλο, ο οποίος δεν υπέδειξε την παράβαση, μολονότι ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφ σάϊντ.

Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού οι παίκτες μας απέδειξαν ότι διαθέτουν τεράστια ψυχικά αποθέματα και πλησίασαν δυο φορές στο γκολ της ισοφάρισης. Η πρώτη φάση είχε ως πρωταγωνιστή τον Κόντρα στο 86’ και η δεύτερη τον Κατσιάκη στο 90’, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 1-0.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Κολώνης, Ζαχαριάδης, Σαββίδης, Μπαλλίου, Καρασαββίδης, Μακρής, Κατσιάκης, Θωμαΐδης.
Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Κόντρα, Μαμουλίδης, Μεσκούρτι.