Ισόπαλος με 3-3 έληξε ο αγώνας της ομάδας μας με αντίπαλο τη Θύελλα Περιστερώνα, ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που τον παρακολούθησαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τα τέσσερα από τα έξι γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού άνοιξαν το σκορ στο 9’, όταν από σέντρα του Μπουλουκά η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Καλτσίδη και πέρασε τη γραμμή του τέρματός του.

Στο 24’ η ομάδα μας διπλασίασε τα γκολ της, έπειτα από αριστοτεχνική προσπάθεια του Πεταλωτή, ο οποίος απέφυγε δυο αντιπάλους του, ακολούθως σέντραρε στον Ιορδανόπουλο που πήρε την κεφαλιά και είδε τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να περνάει τη γραμμή της εστίας του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ένα λεπτό αργότερα η Θύελλα Περιστερώνα έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Τσόμπανος υπέπεσε σε σκληρό φάουλ πάνω στον Μαρίκο και ο διαιτητής του αγώνα, κ. Μηλιάδης του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από αυτό το σημείο του παιχνιδιού και παρότι οι συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί ήταν ιδανικές για τον Κεραυνό, οι παίκτες της Θύελλας δεν πτοήθηκαν από τα ισχύοντα δεδομένα και εκμεταλλευόμενοι λάθη και στιγμές αδράνειας στην αμυντική και μεσοαμυντική λειτουργία της ομάδας μας, μείωσαν σε 2-1 με τον Γκάτζο στο 32’ και ισοφάρισαν με τον Σαΐντ στο 36’, ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφ σάϊντ, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου 45λεπτου, τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν με αξιώσεις το τρίτο γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να το επιτύχουν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’ ο Πλατάκης αξιοποίησε άλλη μια στιγμή ασυνεννοησίας στην αμυντική συμπεριφορά της ομάδας μας και με ισχυρή δόση τύχης έκανε το 2-3.

Η αντίδραση των παικτών του Κεραυνού υπήρξε άμεση, καθώς στο 53’ ο Γκούνιος κερδίζοντας διαδοχικές μονομαχίες από ποδοσφαιριστές της Θύελλας τροφοδότησε τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον Καλτσίδη και ισοφάρισε σε 3-3.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι άσκησαν έντονη πίεση στην εστία του Καλτσίδη και δημιούργησαν 4-5 κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη με χαρακτηριστικότερες αυτές των Μαλαμίδη, Ιορδανόπουλου κλπ., ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσαν να πετύχουν γκολ στο 88’, όταν ο Παντελίδης βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας της ομάδας μας.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η τρομερή εναλλαγή συναισθημάτων όσων παρακολούθησαν αυτόν τον δραματικό αγώνα, τα τρία δοκάρια των φιλοξενούμενων, το ακυρωθέν γκολ του Κεραυνού για πολλοστή φορά στη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν και η επανεμφάνιση του Θοδωρή Ευθυμιάδη με τη φανέλα της ομάδας μας.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Σολομωνίδης, Σαλτίρης, Σαββίδης, Μεσκούρτι (51’ Τσερνόφ), Γκούνιος, Μαμουλίδης (62’ Μαλαμίδης), Μαρίκος (77’ Ευθυμιάδης), Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.