Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και εντάσεις που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των εκατοντάδων φιλάθλων που το παρακολούθησαν, Κεραυνός Κολχικού και ΠΑΟ Κουφαλίων αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του α’ ημιχρόνου οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και δημιούργησαν κάποιες κλασικές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Παπαϊωάννου, ωστόσο οφείλουμε να υπογραμμίσουμε ότι όσες φορές η ομάδα μας επιχείρησε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κανδηλάπτη αντίκρισε υψωμένο το σημαιάκι του επόπτη, εσφαλμένα σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές μας ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 56’ σημειώθηκε η πιο κομβική φάση του αγώνα, όταν ο Πεταλωτής ανετράπη εντός της μεγάλης περιοχής του ΠΑΟ Κουφαλίων από αμυντικό των φιλοξενούμενων, αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να καταλογίσει το οφθαλμοφανές πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα ο Ιορδανόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κανδηλάπτη, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΟ Κουφαλίων έκανε το 0-1 στο 65’ με δυνατό σουτ του Αθανασιάδη. Στο 68’ ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε από τον αγώνα, αντικρίζοντας δικαιότατα δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μακρή και στο 82’ ο συνήθης ύποπτος Τάσος Ιορδανόπουλος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με εξαιρετικό γυριστό σουτ από τα πλάγια πέτυχε το 1-1 για τον Κεραυνό Κολχικού, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στην κερκίδα. Από εκεί και πέρα οι παίκτες μας έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία και συνεπικουρούμενοι από το ασύγκριτο πάθος των οπαδών μας διεκδίκησαν το γκολ της νίκης, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 1-1.

Εν κατακλείδι, πρέπει να αναφέρουμε ότι στο 93’ ο Ιορδανόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα κι ως εκ τούτου θα απουσιάσει από την προσεχή αναμέτρηση εναντίον του Ποσειδώνα Μηχανιώνας, έπειτα από αψιμαχία με τον Αϊβάζη.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης, Σαββίδης, Μπαλιού, Μακρής, Καρασαββίδης, Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Λάμπρου, Πεχλιβανίδης, Κατσιάκης και Κόντρα.