Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Κεραυνός Κολχικού από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων στον αγώνα που διεξήχθη στην έδρα της αντίπαλης ομάδας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Είναι κοινώς παραδεκτό ότι ο Κεραυνός Κολχικού πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, καταφέρνοντας να κυριαρχήσει στο γήπεδο επί του Ηρακλή Αμπελοκήπων στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, καθώς και ότι αν μια ομάδα εδικαιούτο τη νίκη αυτή ήταν αναμφισβήτητα η δική μας. Ωστόσο για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε η ισχύς του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου και έτσι ένα παιχνίδι στο οποίο η ισοπαλία θα ήταν το χειρότερο αποτέλεσμα για τον Κεραυνό Κολχικού έληξε με αναπάντεχη ήττα για την ομάδα μας που δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα παρακολουθήσαμε έναν καταιγιστικό Κεραυνό Κολχικού να σφυροκοπά την εστία των γηπεδούχων και να δημιουργεί τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά αφενός η εξαιρετική απόδοση του Νιάνιου και αφετέρου η έλλειψη τύχης δεν κατέστησαν εφικτή την επίτευξη ενός τέρματος από την ομάδα μας στο προαναφερθέν χρονικό διάστημα.

Μετά την παρέλευση του ημιώρου οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν λίγα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν με μακρινό σουτ που απέκρουσε ο Παπαϊωάννου. Στο 40’ οι παίκτες του Ηρακλή Αμπελοκήπων έκαναν το 1-0 με γκολ του Τσούκλη, αλλά η απάντηση των ποδοσφαιριστών μας υπήρξε άμεση, καθώς έπειτα από υπέροχη ομαδική προσπάθεια ο Μακρής τροφοδότησε τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος εκτέλεσε τον Νιάνιο και ισοφάρισε στο 42’.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου οι παίκτες μας εξακολούθησαν να υπερέχουν των αντιπάλων τους και έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή στο 60’ με πολύ ωραίο σουτ του Ιορδανόπουλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο 20λεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Αμπελοκήπων απείλησαν με αξιώσεις δυο φορές την εστία μας, αλλά ο Παπαϊωάννου με καίριες επεμβάσεις δεν τους επέτρεψε να ανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ, κάτι που πέτυχαν με τη βοήθεια της τύχης στο 94’, όταν ο τερματοφύλακάς μας απέκρουσε εντυπωσιακά ένα πολύ δύσκολο σουτ ενός αντίπαλου παίκτη, αλλά στην επαναφορά το γύρισμα του Μπετσάκου προσέκρουσε στο πόδι του Παπαϊωάννου και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Έτσι λοιπόν, το σφύριγμα της λήξης του αγώνα βρήκε τους παίκτες και τους πολυάριθμους οπαδούς του Κεραυνού Κολχικού πικραμένους μεν για το τελικό αποτέλεσμα και την ατυχή έκβαση του αγώνα, υπερήφανους δε, καθώς με την εμφάνισή του το σύνολο του Γιώργου Τσουκαλίδη κέρδισε τις εντυπώσεις και πιστοποίησε ότι αξίζει να βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων που φιγουράρουν στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): ΠαπαΙωάννου, Ουρδούδης, Ζαχαριάδης, Σολομωνίδης, Μπαλιού (90’ Θεοχάρους), Σαββίδης, Λάμπρου (50’ Πεχλιβανίδης), Καρασαββίδης (66’ Πεταλωτής), Μακρής (84’ Μεσκούρτι), Ιορδανόπουλος.