Μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού του κυπέλλου κατέκτησε ο Κεραυνός Κολχικού που επιβλήθηκε με 1-2 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου στον αγώνα που διεξήχθη το μεσημέρι της περασμένης Τετάρτης στην έδρα της αντίπαλης ομάδας.

Εκτός των άλλων, το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτέλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία για τον προπονητή του Κεραυνού Κολχικού, προκειμένου να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στο ρόστερ του συλλόγου και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για το επίπεδο της ετοιμότητάς τους.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 47’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραντασιάδη, αλλά οι ποδοσφαιριστές μας δεν κατέθεσαν τα όπλα και κυνήγησαν με πείσμα το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο επετεύχθη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Μαμουλίδη. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η ομάδα μας έκανε το 1-2 με γκολ του Πεχλιβανίδη στο 112’ και το σφύριγμα της λήξης στο 120’ βρήκε τους παίκτες του Κεραυνού Κολχικού να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του 47ου Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣΜ.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Μπούλκου, Πεχλιβανίδης, Ουρδούδης, Μπαλιού, Νικολαΐδης, Μεσκούρτι, Μαμουλίδης, Θεοχάρους, Τσότσος, Κατσιάκης, Καρασαββίδης.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Ζαχαριάδης, Μακρής, Ταχμαζίδης, Λάμπρου.