Σε μια σπουδαία νίκη έφτασε ο Κεραυνός Κολχικού που επιβλήθηκε με 2-1 του Ποσειδώνα Καλαμαριάς στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδό μας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Πλέον η ομάδα μας βρίσκεται στην 4η θέση με 19 βαθμούς, προσπερνώντας τον Ολυμπιακό Κυμίνων και μειώνοντας την διαφορά στους 3 πόντους από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων που καταλαμβάνει την 3η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης υπήρξε αναμφίβολα ο Πεταλωτής, ο οποίος επανήλθε έπειτα από απουσία τριών αγωνιστικών λόγω τραυματισμού και με την επίτευξη δυο τερμάτων αλλά και την γενικότερη ηγετική παρουσία του βοήθησε τα μέγιστα, ούτως ώστε ο Κεραυνός Κολχικού να ανατρέψει το δυσμενές αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου και να κατακτήσει μια νίκη πολυεπίπεδης σημασίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα μας, ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Παπαϊωάννου με γκολ του Μυλωνά στο 5’. Στη συνέχεια, οι ποδοσφαιριστές μας επέβαλαν τον ρυθμό τους και δημιούργησαν ορισμένες κλασικές ευκαιρίες, η χαρακτηριστικότερη των οποίων σημειώθηκε στο 39’, όταν ο Ζαχαριάδης πλάσαρε από πλάγια θέση τον Χατζόπουλο, αλλά ο τελευταίος βρήκε τη μπάλα με το δεξί του χέρι και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Πεταλωτής αντικατέστησε τον Κατσιάκη και έξι λεπτά αργότερα πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ, δίνοντας την ευκαιρία στους πολυάριθμους οπαδούς της ομάδας μας να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Από εκεί και πέρα, το πάθος της κερκίδας και η βελτίωση της ψυχολογίας των παικτών μας περιόρισαν τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο και στο 59’ έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ιορδανόπουλου ο Πεταλωτής σκόραρε για δεύτερη φορά, βάζοντας «φωτιά» στην κερκίδα.

Στο τελευταίο ημίωρο του παιχνιδιού, οι παίκτες μας εξακολούθησαν να δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες  και δικαιούνταν να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ, κάτι το οποίο δεν συνέβη. Ως εκ τούτου, το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα διαμορφώθηκε σε 2-1.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Μπαλιού, Ζαχαριάδης (75’ Πεχλιβανίδης), Σαββίδης, Λάμπρου, Μακρής (83’ Κόντρα), Καρασαββίδης (87’ Μεσκούρτι), Κατσιάκης (46’ Πεταλωτής), Ιορδανόπουλος.