Υπερπολύτιμη νίκη κατέκτησε ο Κεραυνός Κολχικού, ο οποίος επικράτησε με 1-2 της Αναγέννησης Επανομής στον αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της περασμένης Κυριακής στην έδρα των αντιπάλων.

Είναι κοινώς παραδεκτό ότι η ομάδα μας ανταπεξήλθε με μεγάλη επιτυχία στις αντιξοότητες της συγκεκριμένης αναμέτρησης, αποδεικνύοντας ότι διαθέτει ποιότητα και σθένος, καθώς πέραν των υπόλοιπων δυσκολιών κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη με απόντες τους Πεταλωτή, Νικολαΐδη και Ουρδούδη, δηλαδή τρία βασικά στελέχη της ενδεκάδας της. Έτσι λοιπόν, το τέλος της 10ης αγωνιστικής βρίσκει τον Κεραυνό Κολχικού στην 5η θέση με 16 βαθμούς.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την ομάδα μας, διότι σε μια αναπάντεχη στιγμή οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 11’ με σκόρερ τον Μεγαλοοικονόμου, ωστόσο η αρνητική εξέλιξη δεν πτόησε το ηθικό των παικτών μας, οι οποίοι αντέδρασαν άμεσα και πίεσαν τους αντιπάλους τους, αναγκάζοντάς τους να υποπέσουν σε λάθος που αξιοποίησε ο Κατσιάκης και με πολύ ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα μας στο 13’.

Εν συνεχεία, οι ποδοσφαιριστές μας πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήταν πιο δραστήριοι από τους παίκτες της Αναγέννησης Επανομής, ωστόσο οι τελευταίοι έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη του δεύτερου γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, όπου ο Λάμπρου απομάκρυνε σωτήρια τη μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος του Παπαϊωάννου.

Κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου, η ομάδα μας κατέστησε σαφέστατο ότι δεν επρόκειτο να αρκεστεί στον βαθμό της ισοπαλίας, κυριαρχώντας στο γήπεδο και δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες με τους Ιορδανόπουλο και Ζαχαριάδη. Το πολυπόθητο 1-2 επετεύχθη στο 73’ με σκόρερ τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Μαλαμή με σουτ εντός περιοχής, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η τύχη γύρισε την πλάτη στον επιθετικό του Κεραυνού Κολχικού στη φάση του 88’, όταν το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Πεχλιβανίδης, Σολομωνίδης, Μπαλιού, Ζαχαριάδης, Σαββίδης, Λάμπρου, Μακρής (77’ Μεσκούρτι), Καρασαββίδης (89’ Δημητρακόπουλος), Κατσιάκης (63’ Κόντρα), Ιορδανόπουλος.