Πολυσήμαντη νίκη κατέκτησε ο Κεραυνός Κολχικού που επικράτησε με 2-0 των Ακριτών Συκεών, στον αγώνα που διεξήχθη στην έδρα μας την περασμένη Κυριακή.

Στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης παρακολουθήσαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, αλλά από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τσουκαλίδη κυριάρχησαν κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο και απλοποίησαν τα πράγματα μέσα σε δυο λεπτά.

Συγκεκριμένα, στο 29’ ο Λάμπρου εκτέλεσε φάουλ, ο Ουρδούδης πήρε την κεφαλιά, ο Τιτονίδης απέκρουσε ενστικτωδώς με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του, ενώ στη συνέχεια ο επερχόμενος Ιορδανόπουλος την προώθησε στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας.

Οι πολυάριθμοι οπαδοί μας ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη σέντρα και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 30’ οι παίκτες μας έκλεψαν τη μπάλα με τον Πεχλιβανίδη να βγάζει θαυμάσια κάθετη πάσα στον Μακρή, ο οποίος απέφυγε αριστοτεχνικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση, κάνοντας το 2-0 για τον Κεραυνό Κολχικού και εκτοξεύοντας τον ενθουσιασμό της κερκίδας στα ύψη!

Η ομάδα μας θα μπορούσε να τριπλασιάσει τα τέρματά της στο 43’, όταν ο Πεταλωτής επιχείρησε να αιφνιδιάσει από μακρινή απόσταση τον Τιτονίδη, αλλά είδε τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του τελευταίου.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από μια απολύτως εσφαλμένη υπόδειξη του διαιτητή του αγώνα, κ.Παλιούρα που καταλόγισε παράβαση του Νικολαΐδη επί του Καμπεράϊ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιαντρόπουλος στο 47’, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού Κολχικού εξακολούθησαν να απειλούν τα καρέ του Τιτονίδη και θα μπορούσαν να  πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Ιορδανόπουλο στο 56’ και το 60’ που δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματά του σε αυτό το παιχνίδι, καθώς και με τον Πεχλιβανίδη, του οποίου το πολύ δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο 66’.

Στο εναπομείναν διάστημα μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές μας διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ όποτε οι παίκτες των Ακριτών Συκεών προσπάθησαν να δημιουργήσουν αξιόλογη κατάσταση στην περιοχή της ομάδας μας, βρήκαν απέναντί τους τον Παπαϊωάννου που με σωστές τοποθετήσεις διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης, Πεχλιβανίδης (71’ Κατσιάκης), Σαββίδης (76’ Μεσκούρτι), Λάμπρου, Μακρής (80’ Κόντρα), Πεταλωτής (86’ Θεοχάρους), Ιορδανόπουλος.