Εμφατική νίκη κατέκτησε ο Κεραυνός Κολχικού που επικράτησε με 3-0 του ΓΣ Ηλιούπολης, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιορδανόπουλο, στον αγώνα που διεξήχθη το απόγευμα της περασμένης Κυριακής στην έδρα μας.

Αποτελεί κοινή πεποίθηση ότι η ομάδα μας πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση από την έναρξη του πρωταθλήματος, αποδίδοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και δεν είναι υπερβολή να ισχυριστούμε ότι η έκταση της νίκης θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο ευρεία.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατέστη εμφανέστατη η επιδίωξη των γηπεδούχων να πιέσουν ασφυκτικά τα καρέ του Ρουμελιώτη και να μην επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να σκεφτούν ότι θα μπορούσαν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο 6’ ο Λάμπρου πάσαρε στον Πεταλωτή, ο οποίος ευρισκόμενος από πλάγια θέση πλάσαρε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΓΣ Ηλιούπολης, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 11’ ο Μακρής τροφοδότησε εξαιρετικά τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος πλάσαρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ρουμελιώτη.

Στο 18’ ο πρώτος σκόρερ της Α’ Ερασιτεχνικής Κατηγορίας της σεζόν 2016-2017, Τάσος Ιορδανόπουλος επέστρεψε στα γκολ, επιτυγχάνοντας ένα πολύ όμορφο τέρμα, όταν σημάδεψε εύστοχα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ρουμελιώτη και έκανε το 1-0 για την ομάδα μας.

Ο επιθετικός μονόλογος του Κεραυνού Κολχικού συνεχίστηκε και στο 20’ ο Ιορδανόπουλος πάσαρε στον Λάμπρου με τον τελευταίο να αστοχεί από πλάγια θέση.

Στο υπόλοιπο διάστημα του α’ ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές του ΓΣ Ηλιούπολης προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία μας με κάποια σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, αλλά οι παίκτες μας άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 43’, όταν ο Πεταλωτής έπειτα από θαυμάσια ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων με τον τελευταίο να αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του μεσοεπιθετικού της ομάδας μας.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και για 15 λεπτά η εικόνα του παιχνιδιού διαφοροποιήθηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με αξιώσεις στην επίτευξη του γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Παπαϊωάννου καταθέτοντας δείγματα της εγνωσμένης αξίας του πραγματοποίησε δυο σωτήριες επεμβάσεις, διαφυλλάσσοντας το προβάδισμα του Κεραυνού Κολχικού.

Συγκεκριμένα στο 53’ ο τερματοφύλακας της ομάδας μας απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Στρατή, ενώ στο 57’ ευρισκόμενος σε πλήρη ετοιμότητα απέκρουσε την πολύ δυνατή κεφαλιά του Γκουβάρα.

Από το 60’ και μετά η ομάδα μας ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και «κλείδωσε» τη νίκη στο 72’, όταν ο Ιορδανόπουλος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, ενδεικτικό της εκτελεστικής του δεινότητας και της εν γένει ανεξάντλητης ποδοσφαιρικής του ποιότητας. Ο επιθετικός του Κεραυνού Κολχικού είδε τον Ρουμελιώτη να βρίσκεται λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή της εστίας του και επιχείρησε ένα σκαφτό, ψηλοκρεμαστό σουτ, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα μας, καταχειροκροτούμενος όχι μόνο από τους οπαδούς μας, αλλά και από αυτούς του ΓΣ Ηλιούπολης!

Στο 79’ ο Πεταλωτής απέφυγε θαυμάσια τρεις ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων και τροφοδότησε τον Θεοχάρους, αλλά το σουτ του τελευταίου απομακρύνθηκε με τα πόδια από τον Ρουμελιώτη, όμως στο 83’ ο Πεταλωτής βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος έκανε χατ τρικ και πέτυχε το τρίτο γκολ του Κεραυνού Κολχικού.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης (57’ Κόντρα), Πεχλιβανίδης, Μακρής (75’ Θεοχάρους), Σαββίδης, Λάμπρου, Πεταλωτής (87’ Δημητρακόπουλος), Ιορδανόπουλος (87’ Μαμουλίδης).