Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Κεραυνός Κολχικού από τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα των αντιπάλων μας το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης.

Συνιστά κοινή παραδοχή ότι η ομάδα μας θα μπορούσε να αποκομίσει κάποιο βαθμολογικό όφελος από το συγκεκριμένο παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού Κολχικού κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο 45λεπτο.

Με την έναρξη του αγώνα, οι παίκτες του ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας εμφανίστηκαν διατεθειμένοι να κυνηγήσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι ποδοσφαιριστές μας δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν ορθολογικά, επηρεασμένοι προφανώς από τον τεχνητό χλοοτάπητα του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ορισμένες απειλητικές καταστάσεις μπροστά στα καρέ των φιλοξενούμενων, αλλά όποτε χρειάστηκε ο νεαρός τερματοφύλακας του Κεραυνού Κολχικού Δημήτρης Μπούλκου που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε επίσημο παιχνίδι με τη φανέλα της ανδρικής ομάδας, δήλωσε παρών και με καίριες επεμβάσεις απεσόβησε τα χειρότερα.

Οι παίκτες της ομάδας μας έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος στο 32’, όταν ο Κωφός απέκρουσε το ωραίο σουτ του Ιορδανόπουλου και πέντε λεπτά αργότερα, στο 37’ ο Κουστράβας εκμεταλλευόμενος μια στιγμιαία αδράνεια στην αμυντική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών μας, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 43’ η ομάδα μας πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Ιορδανόπουλου έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωφού και έτσι η λήξη του α’ ημιχρόνου βρήκε τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας να προηγείται του Κεραυνού Κολχικού με 1-0.

Στο β’ ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα ολοκληρωτικά διαφορετικό παιχνίδι με τον Κεραυνό Κολχικού να υπερέχει καθολικά και να κλείνει στο μισό γήπεδο τον ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας που προσπαθούσε με κάθε τρόπο να διαφυλάξει το σκορ που διαμορφώθηκε υπέρ του στο α’ ημίχρονο.

Στο 47’ ο Νικολαϊδης άγγιξε το 1-1, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε τη μπάλα, ενώ σε όλη τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου ο Κεραυνός Κολχικού πίεζε μεθοδικά τον αντίπαλο, δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία του Κωφού, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να την παραβιάσει.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η παρουσία πολυάριθμων οπαδών της ομάδας μας παρά το εργάσιμο της ημέρας, η χρησιμοποίηση πολλών νεαρών παικτών τόσο στη βασική ενδεκάδα του Κεραυνού Κολχικού, όσο και στις αλλαγές που πραγματοποίησε ο κ.Τσουκαλίδης, το ελπιδοφόρο ντεμπούτο του 18χρονου αμυντικού μέσου Οδυσσέα Δημητρακόπουλου που αποκτήθηκε με μεταγραφή προ ολίγων ημερών και η εξαιρετική πρεμιέρα του 17χρονου τερματοφύλακα Δημήτρη Μπούλκου που πρέρχεται από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου μας και αντικατέστησε επάξια τον τραυματία Κώστα Παπαϊωάννου.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Μπούλκου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης (74’ Πεχλιβανίδης), Μακρής, Λάμπρου (79’ Μαμουλίδης), Δημητρακόπουλος (88’ Θεοχάρους), Κατσιάκης (57’ Κόντρα), Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.