Την πρώτη του νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα κατέκτησε ο Κεραυνός Κολχικού που επικράτησε 2-1 του Αχιλλέα Τριανδρίας, στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδό μας το απόγευμα της περασμένης Κυριακής.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, η ομάδα μας εμφανίστηκε αποφασισμένη να περιορίσει τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 5’ με εξαιρετική κεφαλιά του Ιορδανόπουλου και εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ του Κοντογιώργη.

Στο 11’ οι ποδοσφαιριστές του Αχιλλέα Τριανδρίας ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Παπαϊωάννου. Ο Τσαβδαρίδης εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας της ομάδας μας απομάκρυνε τη μπάλα, όμως για κακή μας τύχη αυτή κατέληξε στα πόδια του Μπολώση, ο οποίος σούταρε και έκανε το 0-1.

Η αρνητική τροπή που έλαβε το παιχνίδι, δεν επηρέασε τους παίκτες μας που συνέχισαν να κυριαρχούν απολύτως στο γήπεδο και να δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες. Χαρακτηριστικότερες όλων, το σουτ του Ιορδανόπουλου στο 22’ που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Κοντογιώργης, ενώ στο 27’ η ομάδα μας είδε την τύχη να της γυρνάει την πλάτη για πολλοστή φορά στα τρία πρώτα ματς της σεζόν, καθώς το δυνατό σουτ του Λάμπρου βρήκε στη συμβολή των δοκών του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η πασιφανής αγωνιστική υπεροχή των παικτών μας μετουσιώθηκε σε γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πεταλωτής με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κοντογιώργη, ισοφαρίζοντας για την ομάδα μας.

Από τα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού Κολχικού επεδίωξαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και άγγιξαν το 2-1 στο 52’, όταν το εξαιρετικό σουτ του Κατσιάκη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και στο 57’, όταν ο Πεταλωτής απέφυγε τρεις αντιπάλους και πλάσαρε, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από αμυντικό του Αχιλλέα Τριανδρίας λίγο πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 72’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσιάκη, αφού προηγουμένως ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε την παράβαση, στην οποία υπέπεσε ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων, ο οποίος βρήκε τη μπάλα εκούσια με το χέρι εντός της μεγάλης περιοχής.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες του Αχιλλέα Τριανδρίας απείλησαν στο 83’ με σουτ του Τζεβελέκη, το οποίο εξουδετέρωσε με πολύ ωραία επέμβαση στη δεξιά του γωνία ο Παπαϊωάννου, ενώ σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με την προβολή του ριπλέϊ να καταρρίπτει τους ισχυρισμούς τους.

Κεραυνός Κολχικού (Γιώργος Τσουκαλίδης): Παπαϊωάννου, Ουρδούδης, Σολομωνίδης, Νικολαΐδης, Ζαχαριάδης (λ.τ. 82’ Πεχλιβανίδης), Σαββίδης, Λάμπρου, Μεσκούρτι (46’ Κατσιάκης), Μακρής (85’ Κόντρα), Πεταλωτής (89’ Γιόρμανης), Ιορδανόπουλος.