Αποδίδοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο και πραγματοποιώντας πειστικότατη εμφάνιση, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 0-5 της Δόξας Δρυμού, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του τετάρτου ομίλου της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΜ και επιτυγχάνοντας την πολυπόθητη άνοδο στην Α1.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές μας παρουσιάστηκαν απολύτως αποφασισμένοι να επιβληθούν των γηπεδούχων, καθώς η νίκη ήταν μονόδρομος για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στο 6’ ο Πεταλωτής με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας, κάνοντας τους εκατοντάδες οπαδούς του Κεραυνού Κολχικού που πραγματοποίησαν ειρηνική κατάληψη στο Δρυμό, να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στο 20’ , έπειτα από σέντρα του Πεταλωτή και υποδειγματικό πλασέ του Ιορδανόπουλου, η ομάδα μας διπλασίασε τα γκολ της, ενώ στο 26’ ο Μαρίκος βρέθηκε σε θέση βολής και πέτυχε το 0-3.

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες μας εξακολούθησαν να αγωνίζονται σοβαρά και πειθαρχημένα, δημιουργώντας προϋποθέσεις για να αναβάσουν τον δείκτη του σκορ, αλλά το δοκάρι σταμάτησε τα σουτ των Ιορδανόπουλου και Γκούνιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγές τρεις νεαροί και ιδιαίτερα ταλαντούχοι ποδοσφαιριστές που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο θεσμό του πρωταθλήματος, αλλά με την εμφάνισή τους απέδειξαν για ακόμη μια φορά ότι δικαίως καταλαμβάνουν μια θέση στο ρόστερ του Κεραυνού και ότι το μέλλον τους προδιαγράφεται λαμπρό, εφόσον συνεχίσουν να δουλεύουν με υπομονή και επιμονή.

Στο 69’ ο πρώτος σκόρερ όχι μόνο της ομάδας μας, αλλά των τεσσάρων ομίλων της Α’ Κατηγορίας, Τάσος Ιορδανόπουλος έκανε το 0-4, ενώ το 0-5 επετεύχθη στο 84’ με πολύ ωραίο σουτ του Μεσκούρτι.

Το σφύριγμα της λήξης του αγώνα έδωσε το έναυσμα σε παίκτες, προπονητή και διοικούντες του Κεραυνού Κολχικού να γίνουν ένα κουβάρι με τους οπαδούς της ομάδας και να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους την πανάξια κατάκτηση του πρωταθλήματος και την επάνοδο του ιστορικού μας συλλόγου στην Α1, έπειτα από 11 χρόνια.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μαρίκος, Μεσκούρτι, Σολομωνίδης, Μπουλουκάς (59’ Μακρόπουλος), Σαλτίρης, Σαββίδης (54’ Ζαβρακίδης), Γκούνιος (62’ Γκόσιος), Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.