Σε έναν αγώνα-θρίλερ με πολλές διακυμάνσεις του σκορ, εκατέρωθεν αποβολές και τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων, ο Κεραυνός Κολχικού αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με αντίπαλο τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου.

Δυο αγωνιστικές πριν από τη λήξη του τρέχοντος πρωταθλήματος, η ομάδα μας έφτασε τους 65 πόντους και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, προπορευόμενη κατά 3 πόντους από τον Άρη Καβαλαρίου.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, ο Κεραυνός Κολχικού άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ από τον Μαρίκο στο 3’.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με γκολ του Χαψά στο 20’, αλλά οι ποδοσφαιριστές μας ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα με γκολ του Ιορδανόπουλου στο 26’, ενώ στο 33’ ο ίδιος παίκτης, έπειτα από εκπληκτική ενέργεια και άψογο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκουτζαμάνη και έκανε το 1-3, δίνοντας την ευκαιρία στους πολυπληθείς οπαδούς της ομάδας μας να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το δεύτερο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα του διαιτητή κ. Μηλιάδη, ο οποίος έχασε τον έλεγχο του αγώνα και δυναμίτισε το κλίμα με συνέπεια η διαμορφωθείσα κατάσταση να βλάψει την ομάδα μας που κυριαρχούσε στο γήπεδο και είχε αποκτήσει προβάδισμα δυο τερμάτων.

Το αξιόμαχο σύνολο του Κεραυνού Ωραιοκάστρου μείωσε σε 1-2 στο 57’ με κεφαλιά του Ουσταμπασίδη, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο διαιτητής απέβαλε τον Σολομωνίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το θετικό για αυτούς momentum, αυξάνοντας την πίεσή τους στην εστία του Παπαδόπουλου και σε μια από τις φάσεις που δημιούργησαν ο κ. Μηλιάδης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπουλουκά.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ουσταμπασίδης και έκανε το 3-3 στο 69’.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το σφύριγμα της λήξης του αγώνα, ο διαιτητής απέβαλε τον Μαναβίδη στο 74’ και τον Κεπίδη στο 76’ που βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας μας, ενώ στο 81’ απέβαλε τον Τσάτση.

Ως εκ τούτου, οι δυο ομάδες είχαν από δυο αποβολές με τον Κεραυνό Κολχικού να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές και τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου με εννέα.

Οι παίκτες της ομάδας μας είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν τέταρτο γκολ και να φύγουν με τη νίκη από το Ωραιόκαστρο, αλλά στο 88’ το σουτ του Αδαμίδη από το ύψος του πέναλτι έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκουτζαμάνη.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μαρίκος, Γιόρμανης, Σολομωνίδης, Μπουλουκάς (89’ Μαμουλίδης), Σαλτίρης, Γκούνιος, Μεσκούρτι, Σαββίδης (λ.τ. 82’ Τσερνόφ), Πεταλωτής (64’ Αδαμίδης), Ιορδανόπουλος.