Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο και πιστοποιώντας με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο ότι βρίσκεται απολύτως δίκαια στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ο Κεραυνός Κολχικού συνέτριψε με 6-0 τον Διγενή Μονολόφου και έφτασε τους 61 πόντους, διευρύνοντας τη διαφορά του στους πέντε πόντους από τον Άρη Καβαλαρίου που αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τον Μακεδονικό Αγίου Βασιλείου.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να αφήσουν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες μας μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 16’ με σκόρερ τον Πεταλωτή, ενώ στο 35’ ο Αδαμίδης έκανε το 2-0.
Στο 45’ ο Μαρίκος έπειτα από ωραία ατομική του ενέργεια έβγαλε σέντρα-ασίστ στον Πεταλωτή, ο οποίος πέτυχε το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές μας εξακολούθησαν να αγωνίζονται με σοβαρότητα και πειθαρχία και στο 48’ ο –πρωταγωνιστής του αγώνα- Πεταλωτής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας μας, κάνοντας χατ-τρικ και αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 63’ ο Μεσκούρτι έκανε με κεφαλιά το 5-0, ενώ στο 77’ ο Μαρίκος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 6-0.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Σολομωνίδης, Γιόρμανης, Μαρίκος, Σαββίδης, Γκούνιος, Μεσκούρτι, Σαλτίρης (65’ Γκόσιος), Πεταλωτής (57’ Κόντρα), Αδαμίδης (53’ Τσερνόφ).