Ισόπαλο 0-0 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της ομάδας μας στο Καβαλάρι με τον Κεραυνό Κολχικού να διατηρείται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 58 πόντους και τον Άρη Καβαλαρίου να τον ακολουθεί με 55.

Σε γενικές γραμμές διεξήχθη ένα κλειστό παιχνίδι με λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες, ωστόσο ο Κεραυνός Κολχικού πραγματοποίησε πιο μεστή εμφάνιση, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε εμφανώς περισσότερες φάσεις για γκολ σε σχέση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν την εστία του Παπαδόπουλου για πρώτη και τελευταία φορά στο 89’ με τον Μπουλαλά.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα μας επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Ιορδανόπουλου στο 19’, ενώ στο 42’ ο ίδιος παίκτης σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Σεβαστίδης μπλόκαρε τη μπάλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, ο Κεραυνός Κολχικού έφτασε για άλλη μια φορά κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πεταλωτή και κεφαλιά του Σαλτίρη, η οποία πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Άρη Καβαλαρίου.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο α’ βοηθός διαιτητή, κ. Πάτρας υπέδειξε σωστά σε θέση οφ σάϊντ τον Χατζησαββίδη και ακύρωσε το γκολ που πέτυχε, ενώ στο 66’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Παπαδόπουλος απέβαλε δικαίως με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Στόϊκο, ο οποίος ανέτρεψε κατόπιν σκληρού μαρκαρίσματος τον επελαύνοντα Γκούνιο.

Η ομάδα μας θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 87’, όταν έπειτα από ωραία συνεργασία των Πεταλωτή-Ιορδανόπουλου, ο τελευταίος έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα του Σεβαστίδη, ενώ η μοναδική φάση που οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με αξιώσεις σημειώθηκε στο 89’, όταν ο Μπουλαλάς πλάσαρε τον Παπαδόπουλο και η μπάλα αφού πρώτα αναπήδησε στο χόρτο στη συνέχεια κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας.

Στο 93’, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ιορδανόπουλο και τον απέβαλε από τον αγωνιστικό χώρο, λαμβάνοντας μια απόφαση που θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως αυστηρή.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Μαρίκος, Γιόρμανης, Σολομωνίδης, Σαλτίρης (80’ λ.τ. Τσερνόφ), Σαββίδης, Πεταλωτής (87’ λ.τ. Κόντρα), Μεσκούρτι, Αδαμίδης (60’ Γκούνιος), Ιορδανόπουλος.