Παρουσιάζοντας ελκυστική εικόνα και παίζοντας κατακτητικό ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε με 0-1 της Νέας Γενεάς Ασβεστοχωρίου και αναρριχήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου συγκατοικεί με τον Άρη Καβαλαρίου, έχοντας συγκεντρώσει 54 πόντους.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας υπερείχαν των αντιπάλων τους, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με ευκολία στην εστία του Σιούτη και να δημιουργήσουν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις. Βέβαια, υπήρξαν τρεις στιγμές, όπου ο Κεραυνός άγγιξε την επίτευξη ενός τέρματος, με χαρακτηριστικότερη την ευκαιρία του Αδαμίδη.

Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 37’, ο Αδαμίδης τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και στη θέση του πέρασε ο Μαμουλίδης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, παρακολουθήσαμε έναν εντυπωσιακό Κεραυνό που εμφανίστηκε αποφασισμένος να φύγει από το Ασβεστοχώρι πάση θυσία με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές του.

Στο 46’ ο Σαββίδης τροφοδότησε τον Μαμουλίδη, ο οποίος απέφυγε έναν αντίπαλο παίκτη και σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και λίγο αργότερα, έπειτα από ωραία σέντρα του Σαλτίρη, ο Ιορδανόπουλος έπιασε ένα πολύ ωραίο βολέ, αλλά ο Σιούτης απέκρουσε τη μπάλα και δεν του επέτρεψε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα μας. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Κεραυνού εξακολούθησαν να δημιουργούν διαδοχικές ευκαιρίες για γκολ, όπως η κεφαλιά του Μεσκούρτι κλπ.

Η φάση που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα σημειώθηκε στο 69’, όταν ο Ιορδανόπουλος διεκδίκησε με σθένος και κέρδισε την κεφαλιά από αμυντικό των γηπεδούχων, τροφοδοτώντας τον Μαμουλίδη, ο οποίος άδειασε με υπέροχο τρόπο τον προσωπικό του αντίπαλο και εκτέλεσε τον Σιούτη με το αριστερό, κάνοντας το 0-1 και δίνοντας αφορμή στους πολυπληθείς οπαδούς της ομάδας μας να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Στο χρονικό διάστημα που απέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και προσπάθησαν να πετύχουν και άλλο γκολ, με κλασικότερη την ευκαιρία του Ιορδανόπουλου που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σιούτη σε τετ α τετ από πλάγια θέση.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Σολομωνίδης, Γιόρμανης, Μαρίκος, Σαββίδης, Σαλτίρης,  Μεσκούρτι, Αδαμίδης (37’ λ.τ. Μαμουλίδης, 85’ Τσερνόφ), Πεταλωτής (90’ Γκόσιος), Ιορδανόπουλος.