Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση και παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός Κολχικού συνέτριψε με 5-2 τον Μακεδονικό Ασκού.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, οι παίκτες μας κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν πληθώρα επικίνδυνων καταστάσεων μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα μας μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 18’, όταν ο Ιορδανόπουλος νίκησε τον Αναστασόπουλο και έκανε το 1-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής κ. Ζαφειρόπουλος δεν υπέδειξε καταφανέστατο φάουλ που έγινε σε βάρος παίκτη του Κεραυνού και στη συνέχεια της φάσης οι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού εκδήλωσαν αντεπίθεση και ισοφάρισαν με σκόρερ τον Ακασίδη.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πίεσαν τους φιλοξενούμενους, χωρίς να μπορέσουν να φτάσουν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, παρακολουθήσαμε έναν καταιγιστικό Κεραυνό, ο οποίος επιδόθηκε σε ανελέητο σφυροκόπημα της εστίας του Αναστασόπουλου και πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών.

Συγκεκριμένα, στο 47’ ο Ιορδανόπουλος έβαλε εκ νέου την ομάδα μας μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 2-1, στο 52’ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε εύστοχα τον Αναστασόπουλο, επιτυγχάνοντας το τρίτο γκολ της ομάδας μας, αλλά και το τρίτο προσωπικό του γκολ σε αυτόν τον αγώνα, ενώ στο 56’ ο Πεταλωτής με μια αριστοτεχνική, ατομική του ενέργεια έκανε το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Κεραυνού.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πέμπτο γκολ με σκόρερ τον Αδαμίδη στο 82’, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού Ασκού μείωσαν το σκορ στο 85’ με γκολ του Αλεξιάδη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το νέο χατ-τρικ του Τάσου Ιορδανόπουλου, ο οποίος έφτασε τα 23 γκολ στο πρωτάθλημα και είναι – μακράν του δευτέρου- ο πρώτος σκόρερ της Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣΜ, η άκρως ελπιδοφόρα εμφάνιση του νεαρού Θεοχάρους με τη φανέλα της ανδρικής ομάδας και η τεράστια βαθμολογική σημασία της νίκης επί του Μακεδονικού Ασκού, καθώς ο Κεραυνός Κολχικού αξιοποίησε την ήττα του Καβαλαρίου στην Ασπροβάλτα και μείωσε τη διαφορά του από τον Άρη Καβαλαρίου στους 2 βαθμούς.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Σολομωνίδης, Γιόρμανης, Μαρίκος, Σαλτίρης, Μεσκούρτι, Σαββίδης (78’ Μακρόπουλος), Πεταλωτής (78’ Θεοχάρους), Ιορδανόπουλος (65’ Μαμουλίδης), Αδαμίδης.