Παίζοντας ουσιαστικό ποδόσφαιρο και επιδεικνύοντας αποτελεσματικότητα και μαχητικό πνεύμα, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 1-2 του Μακεδονικού Αγίου Βασιλείου, κατακτώντας μια σπουδαία και πολλαπλώς χρήσιμη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ορμητικοί και απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Παπαδόπουλου, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές μας άνοιξαν το σκορ στο 7’ και έκαναν το 0-1 με ωραίο σουτ του Αδαμίδη.

Στη συνέχεια, το ιδιαίτερα αξιόμαχο σύνολο του Μακεδονικού προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού ισορρόπησαν το παιχνίδι και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 23’ με εξαιρετική σέντρα του Μεσκούρτι και εντυπωσιακή κεφαλιά του Ιορδανόπουλου, ο οποίος νίκησε τον Διαμαντή.

Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν τα 45 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με γκολ του Ανδρεανίδη, ανέκτησαν την ψυχολογία τους και αύξησαν τις πιθανότητές τους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο σε αυτή την αναμέτρηση.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Αγίου Βασιλείου δημιούργησαν ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Παπαδόπουλου και κυνήγησαν με πάθος το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας δεν αρκέστηκαν στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, αλλά επιδίωξαν κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων την επίτευξη του τρίτου τέρματος που θα κλείδωνε τη νίκη, με χαρακτηριστικότερες ευκαιρίες αυτές του Ιορδανόπουλου στο 61’ και το 86’.

Το τελικό σκορ δεν μεταβλήθηκε και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες και τους οπαδούς του Κεραυνού να πανηγυρίζουν το θετικό αποτέλεσμα.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η κακή διαιτησία του κ. Καραγιαννίδη, ο οποίος έφτασε στο σημείο να τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα τον Πεταλωτή, αντί να υποδείξει πέναλτι σε αντικανονικό μαρκάρισμα που του έγινε εντός της μεγάλης περιοχής του Διαμαντή, η πολυπληθής παρουσία των οπαδών του Κεραυνού που βοήθησαν τα μέγιστα στην κατάκτηση της νίκης και τα 20 γκολ του Τάσου Ιορδανόπουλου στο εν εξελίξει πρωτάθλημα που τον καθιστούν πρώτο σκόρερ της Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣΜ.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Σολομωνίδης, Γιόρμανης, Μαρίκος, Σαββίδης, Μεσκούρτι, Τσερνόφ (51’ Γκούνιος), Αδαμίδης (62’ Κόντρα), Πεταλωτής (82’ Σαλτίρης), Ιορδανόπουλος.