Δημιουργώντας πληθώρα κλασικών ευκαιριών και αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο σε γενικές γραμμές, ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε με 4-1 του Άρη Ξηροποτάμου, επανερχόμενος σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων.

Με την έναρξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές μας επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και άγγιξαν το γκολ στο 3’ με διπλή ευκαιρία του Ιορδανόπουλου. Η υπεροχή της ομάδας μας ήταν καθολική, αλλά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με πλασέ του Τεκίδη.

Οι παίκτες του Κεραυνού αντέδρασαν ψύχραιμα και εξακολούθησαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Κοσιβά. Ο συνήθης ύποπτος, Τάσος Ιορδανόπουλος ισοφάρισε στο 24’, ενώ στο 31’ ο Πεταλωτής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας, κάνοντας το 2-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πάρα πολλές φορές κοντά στην επίτευξη του τρίτου τέρματος, τόσο στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όσο και στο πρώτο 25λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά η καλή απόδοση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την έλλειψη απόλυτης συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια από πλευράς των παικτών μας διατηρούσαν το σκορ στο εύθραυστο 2-1, ώσπου στο 73’ ο Ιορδανόπουλος έκανε το 3-1, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Μαμουλίδη.

Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 79’ με πολύ ωραίο τρόπο από τον Τάσο Ιορδανόπουλο, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ σε αυτόν τον αγώνα και έφτασε τα 19 γκολ στο τρέχον πρωτάθλημα.

Ενδεικτικό της ανεξάντλητης ποδοσφαιρικής ποιότητας και της εκτελεστικής δεινότητας του καταξιωμένου επιθετικού που φοράει τη φανέλα της ομάδας μας είναι ότι αυτή τη στιγμή ο Τάσος Ιορδανόπουλος είναι μαζί με τον Κανέλλη οι πρώτοι σκόρερς της Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣΜ.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς (74’ Μακρόπουλος), Σολομωνίδης, Γιόρμανης, Μαρίκος, Σαββίδης, Γκούνιος, Αδαμίδης (63’ Μαμουλίδης), Κόντρα (53’ Μεσκούρτι), Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.