Αποδίδοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και παρουσιάζοντας μια εξαιρετικά ελκυστική εικόνα ο Κεραυνός Κολχικού συνέτριψε με 5-2 την ΑΕ Αγίου Γεωργίου, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2017.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες της ομάδας μας εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να κατακτήσουν τους βαθμούς της νίκης και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αδαμίδη στο 3’.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ιορδανόπουλο, ενώ στο 19’ ο ίδιος παίκτης άγγιξε ακόμη ένα γκολ με τη μπάλα να μην του κάνει τα κέφια και να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Ανατολίτη.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Φ. Κοσμά, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού διατήρησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 37’ έκαναν το 3-1 με κεφαλιά του Σαββίδη.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 43’ οι παίκτες της ομάδας μας σκόραραν για τέταρτη φορά με κεφαλιά του Ιορδανόπουλου που πέτυχε το δεύτερο γκολ του σε αυτή την αναμέτρηση και έφθασε τα 14 τέρματα στο εν εξελίξει πρωτάθλημα.

Υπό τις προαναφερθείσες συνθήκες γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά μια τυπική διαδικασία, αλλά ο Κεραυνός εξακολούθησε να αγωνίζεται με σοβαρότητα και πειθαρχημένο πνεύμα.

Στο 52’ το σουτ του Τσερνόφ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ στα επόμενα λεπτά οι παίκτες μας δημιούργησαν πλειάδα ευκαιριών, προκειμένου να διευρύνουν και άλλο το προβάδισμά τους.

Στο 75’ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Αγίου Γεωργίου μείωσαν σε 4-2 με σκόρερ πάλι τον Φ. Κοσμά, αλλά το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 5-2, έπειτα από πολύ ωραίο γκολ του Γκούνιου, το οποίο πέτυχε με το αριστερό του πόδι.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το πολύ θετικό ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντος Σάββα Μαρίκου, του οποίου το πρώτο δείγμα γραφής υπήρξε άψογο, η παρουσία πολλών νεαρών παικτών στη σύνθεση της ομάδας μας για άλλη μια φορά και η σπουδαιότητα της νίκης, καθώς ο Κεραυνός διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 41 πόντους, ισοβαθμώντας με τον Άρη Καβαλαρίου, ενώ αύξησε τη διαφορά του από τον ΠΑΟ Δορκάδας που παρέμεινε στους 37 πόντους.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μαρίκος, Μπουλουκάς (56’ Κόντρα), Γιόρμανης, Σολομωνίδης, Σαββίδης (51’ Τσερνόφ), Σαλτίρης (51’ Γκούνιος), Μεσκούρτι, Πεταλωτής, Αδαμίδης, Ιορδανόπουλος.