Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας του Κεραυνού Κολχικού εναντίον του ΠΑΟ Δορκάδας που διεξήχθη στο γήπεδο της Ευκαρπίας το μεσημέρι του προηγούμενου Σαββάτου.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι κέντρου με πολλές προσωπικές μονομαχίες, ενώ οι αξιόλογες φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά από τις δυο εστίες ήταν ολιγάριθμες, καθώς ήταν εμφανής η αρχική πρόθεση και των δυο ομάδων να προστατεύσουν τα νώτα τους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τόσο οι φιλοξενούμενοι, όσο και οι τυπικά γηπεδούχοι έδωσαν περισσότερη έμφαση στο επιθετικό σκέλος της δραστηριότητάς τους και η ομάδα μας απείλησε με αξιώσεις την εστία του Μπαλάσκα στο 47’ με ωραίο σουτ του Αδαμίδη.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 53’ ο Κεραυνός άγγιξε το γκολ, όταν η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπαλάσκα, έπειτα από εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Αδαμίδη.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και ο ΠΑΟ Δορκάδας έφτασε ορισμένες φορές κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, με χαρακτηριστικότερη φάση αυτή του 64’, όταν το πλασέ του Σπυρίδη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κεπίδη.

Η κλασικότερη ευκαιρία από πλευράς Κεραυνού σημειώθηκε στο 69’, όταν ο Ιορδανόπουλος τροφοδότησε υπέροχα τον Μαμουλίδη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μπαλάσκα, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΠΑΟ Δορκάδας απέκρουσε το πλασέ του νεαρού επιθετικού της ομάδας μας και κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο 79’ ο Κεραυνός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Ζαχαριάδης απέβαλε τον Μαλαμίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά οφείλουμε να υπογραμμίσουμε ότι ο παίκτης της ομάδας μας είχε αντικρίσει αδίκως την πρώτη κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά νωρίτερα.

Στο 90’ ο Γκούνιος ανετράπη εσκεμμένα από τον Μπαλάσκα ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Δορκάδας με τον διαιτητή να τον τιμωρεί με κίτρινη κάρτα και όχι με κόκκινη, όπως θα μπορούσε. Στη συνέχεια χτυπήθηκε το φάουλ και στην εξέλιξη της φάσης ο Σαββίδης κινήθηκε πολύ έξυπνα σε θέση φορ, αλλά το σουτ που επιχείρησε, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Δορκάδας.

Έτσι λοιπόν, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 0-0 και τον Κεραυνό Κολχικού να ολοκληρώνει τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2016 συγκεντρώνοντας 38 βαθμούς και να διατηρεί το προβάδισμα του ενός πόντου από τον ΠΑΟ Δορκάδας, ενώ πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Άρη Καβαλαρίου.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Κεπίδης, Μπουλουκάς (53’ Γκούνιος), Πεταλωτής, Σαλτίρης, Σολομωνίδης, Γιόρμανης (65’ Μαμουλίδης), Σαββίδης, Μεσκούρτι (86’ Τυριτίδης), Μαλαμίδης, Αδαμίδης, Ιορδανόπουλος.