Παρουσιάζοντας εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο και αποδίδοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 1-2 του Μακεδονικού Λητής, σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 34 πόντους.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η ομάδα μας επέβαλε τον ρυθμό της και φρόντισε να καταστήσει απολύτως σαφές ότι επιδίωξή της ήταν η κατάκτηση της νίκης.

Η υπεροχή των παικτών μας μετουσιώθηκε σε γκολ στο 14’, όταν έπειτα από πολύ ωραίο χτύπημα φάουλ του Πεταλωτή, ο Σολομωνίδης πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μπαμπάτσικο, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές μας εξακολούθησαν να ασκούν πίεση στα καρέ των γηπεδούχων και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 25’ με σουτ του Ιορδανόπουλου.

Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των πολυάριθμων οπαδών του Κεραυνού Κολχικού και ο ενθουσιασμός που επικράτησε στις τάξεις της ομάδας μας οδήγησαν τους παίκτες μας στο κυνήγι της επίτευξης μιας θριαμβευτικής νίκης, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες, προκειμένου να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 27’ η κεφαλιά του Ιορδανόπουλου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπάτσικου, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ανάλογη ευκαιρία είχε και ο Μεσκούρτι.

Δυστυχώς, οι ποδοσφαιριστές μας δεν μπόρεσαν να πετύχουν και άλλο γκολ, κάτι που δικαιούνταν βάσει της αγωνιστικής τους εικόνας, αλλά αντιθέτως στο 45’ ο Βαγγελόπουλος μείωσε σε 1-2 και έβαλε τον Μακεδονικό Λητής σε τροχιά διεκδίκησης ενός θετικού αποτελέσματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα πιο αμφίρροπο παιχνίδι με τον Κεραυνό Κολχικού να προσπαθεί να πετύχει τρίτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη, ενώ παραλλήλως αμυνόταν πειθαρχημένα και τον Μακεδονικό Λητής να παλεύει για το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας αναπτερωμένο ηθικό λόγω της μείωσης του σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 89’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Καρυπίδης απευθύνθηκε με άκομψο τρόπο στον διαιτητή του αγώνα κ. Μάστακα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σφύριγμα της λήξης βρήκε παίκτες και οπαδούς της ομάδας μας να πανηγυρίζουν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, οι αναγκαστικές αλλαγές των Αδαμίδη και Σαλτίρη λόγω τραυματισμών, η μεστή παρουσία πολλών νεαρών παικτών που προέρχονται από την Ακαδημία στη σύνθεση της ανδρικής ομάδας, καθώς και η μαζική και δυναμική παρουσία εκατοντάδων οπαδών του Κεραυνού Κολχικού που θύμισε παλιότερες εποχές και συνέβαλε αποφασιστικά στην επίτευξη του νικηφόρου αποτελέσματος που φέρνει την ομάδα μας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Εν κατακλείδι, είναι περιττό να αναφέρουμε ότι αυτή η νίκη αφιερώνεται στον Θοδωρή Ευθυμιάδη, ο οποίος λίγες ώρες μετά τη λήξη του αγώνα αναχώρησε για τη Γερμανία λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αφού προηγουμένως πρόσφερε τα μέγιστα στην πρωταγωνιστική πορεία του Κεραυνού Κολχικού και κατέθεσε το σύνολο των δυνάμεών του και στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της ομάδας μας, φορώντας τιμητικά και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σολομωνίδης, Σαλτίρης (60’ λ.τ. Μαμουλίδης), Μαλαμίδης, Σαββίδης, Αδαμίδης (20’ λ.τ. Κόντρα, 83’ Γιόρμανης), Μεσκούρτι, Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.