Παρουσιάζοντας σοβαρό αγωνιστικό πρόσωπο και αποδίδοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε με 3-1 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου και έφθασε στους 31 βαθμούς, διευρύνοντας τη διαφορά από τον αντίπαλό του στους 8 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες της ομάδας μας προσπάθησαν να κυριαρχήσουν στο γήπεδο και να αναπτύξουν το παιχνίδι τους με ορθολογικό τρόπο. Ο Κεραυνός Κολχικού πλησίασε στο γκολ με αξιώσεις στο 11’, όταν ο Γκούνιος τροφοδότησε τον Αδαμίδη και το σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σ. Γκουτζαμάνη

Η αγωνιστική υπεροχή της ομάδας μας καρποφόρησε στο 21’, όταν ο Ιορδανόπουλος νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, επιτυγχάνοντας ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς με αριστερό βολέ, το οποίο θα  συζητείται για πολλά χρόνια από όσους είχαν την τύχη να το παρακολουθήσουν ζωντανά.

Στο 31’ οι ποδοσφαιριστές μας είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Γκούνιος έκλεψε τη μπάλα από έναν παίκτη του Ωραιοκάστρου και πάσαρε πολύ έξυπνα στον δραστήριο Αδαμίδη, ο οποίος σούταρε αμέσως, αλλά ο Σ. Γκουτζαμάνης απέκρουσε τη μπάλα με τα πόδια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κεραυνός Κολχικού συνέχισε να αγωνίζεται με πειθαρχία και αποφασιστικότητα και στο 57’ έκανε το 2-0 με ένα εντυπωσιακό γκολ του Τάσου Ιορδανόπουλου, ενδεικτικό της τεράστιας ποδοσφαιρικής του ποιότητας.

Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Μίλκα, αλλά αυτό δεν πτόησε το ηθικό των γηπεδούχων, οι οποίοι εξακολούθησαν να απειλούν την εστία του Σ. Γκουτζαμάνη. Στο 70’ ο Μαλαμίδης πλάσαρε άουτ έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Πεταλωτή, ενώ στο 78’ ο κορυφαίος του αγώνα Τάσος Ιορδανόπουλος απέφυγε αριστοτεχνικά τον αντίπαλό του και σούταρε από πλάγια θέση με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Ωραιοκάστρου και να φεύγει άουτ.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας πέτυχαν το τρίτο τους γκολ στο 83’, όταν ο Πεταλωτής εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ, εν συνεχεία ο Σαββίδης κέρδισε την κεφαλιά και κατόπιν ο Μαλαμίδης σκόραρε με ωραίο σουτ.

Στο 92’, οι παίκτες μας έφθασαν κοντά στο τέταρτο τέρμα με πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Αστέρη Τυριτίδη, αλλά το τελικό σκορ της αναμέτρησης παρέμεινε στο 3-1 και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους ποδοσφαιριστές και τους οπαδούς του Κεραυνού να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη επί ενός πολύ σοβαρού και αξιόλογου αντιπάλου.

Ακολουθεί βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα και τις δηλώσεις των Ευθυμιάδη και Πεταλωτή. Το χρονικό διάστημα που αφορά στον αγώνα της ομάδας μας είναι από το 08:40 μέχρι το 15:58.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Γιόρμανης (53’ Μεσκούρτι), Σαββίδης, Αδαμίδης (62’ Πεταλωτής), Μαλαμίδης, Ιορδανόπουλος, Γκούνιος (80’ Τυριτίδης), Σολομωνίδης.