Σε έναν αγώνα-θρίλερ που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που τον παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 6-3 της Δόξας Ασσήρου και έφθασε στους 28 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο του ομίλου ΠΑΟ Δορκάδας.

Κοινό συμπέρασμα όσων ήταν παρόντες ως θεατές της συγκεκριμένης αναμέτρησης είναι ότι η ομάδα μας θα έπρεπε να κατοχυρώσει από το πρώτο ημίχρονο μια άνετη νίκη βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε, αλλά η δυστοκία που παρατηρήθηκε σε αυτό το χρονικό διάστημα, καθώς και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πετύχουν τρία τέρματα στις ισάριθμες φορές που προσέγγισαν την περιοχή μας, έδωσαν δραματικό χαρακτήρα στο παιχνίδι με τους παίκτες του Κεραυνού να επιτυγχάνουν εν τέλει μια μεγαλειώδη ανατροπή και να κατακτούν τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού είχαν καθολική υπεροχή και δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Σουρλή. Η ομάδα μας άγγιξε το γκολ με την κεφαλιά του Αδαμίδη, όταν η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι στο 18’ ,αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα στο 22’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολομωνίδη. Η απάντηση των παικτών της Δόξας ήταν άμεση, καθώς στο 24’ ο Γιαννακίδης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και έφθασαν πολλές φορές κοντά στην επίτευξη του δεύτερου γκολ, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες, με χαρακτηριστικότερη όλων την κεφαλιά του Ιορδανόπουλου στο 42’, όταν η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σουρλή και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κι ενώ όλοι περίμεναν την επανάληψη ενός παρόμοιου σκηνικού με αυτό που έλαβε χώρα στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα μας και να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 48’ με κεφαλιά του Γιαννακίδη και στο 57’ έκαναν το 1-3 με κεφαλιά του Σ. Ζουμπούλη.

Από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού μέχρι και τη λήξη του παρατηρήσαμε έναν επιθετικό μονόλογο των παικτών του Κεραυνού, οι οποίοι επιδόθηκαν σε ένα ανελέητο σφυροκόπημα της εστίας των αντιπάλων τους, σκοράροντας πέντε φορές και χάνοντας άλλες τόσες ευκαιρίες.

Στο 66’ ο Σαλτίρης μείωσε σε 1-2 και στο 72’ ο Γκούνιος πέτυχε το 3-3. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 87’ ο Σαλτίρης λύτρωσε την ομάδα και τους οπαδούς μας κάνοντας το 4-3, ενώ στο 90’ ο Μαλαμίδης και στο 92’ ο Ιορδανόπουλος έδωσαν ευρείες διαστάσεις στη νίκη του Κεραυνού, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 6-3.

Αναντίρρητα, πρόκειται για μια νίκη πολλαπλώς ωφέλιμη, αφενός μεν διότι ο τρόπος με τον οποίο κατακτήθηκε απέδειξε για πολλοστή φορά ότι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας διαθέτουν ανεξάντλητα ψυχικά αποθέματα και ισχυρή πίστη στις δυνατότητές τους, αφετέρου δε διότι ο Κεραυνός αξιοποίησε τις απώλειες των ανταγωνιστών του και πλέον προπορεύεται με διαφορά 2 βαθμών από τον Άρη Καβαλαρίου, 5 βαθμών από τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου και 6 βαθμών από τον ΠΑΟΚ Σταυρού, ενώ η διαφορά με τον Μακεδονικό Λητής παρέμεινε στους 4 βαθμούς.

Ακολουθεί το βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα από το SHOP TV σε περιγραφή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Κόντρα, Γκόσιος (55’ Μπουλουκάς), Σαλτίρης, Σολομωνίδης, Μεσκούρτι, Τσερνόφ (50’ Γιόρμανης), Αδαμίδης (50’ Μαλαμίδης), Γκούνιος, Πεταλωτής, Ιορδανόπουλος.