Παρουσιάζοντας πειθαρχημένο αγωνιστικό πρόσωπο ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε με 0-1 του Διγενή Μονολόφου στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα των αντιπάλων το μεσημέρι του προηγούμενου Σαββάτου.

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατέκτησαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στο 15’ ο Κεραυνός άγγιξε το γκολ με τον Μαλαμίδη, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Νικολαϊδη σε τετ α τετ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Αδαμίδης απείλησε με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.

Η υπεροχή του Κεραυνού ήταν πασιφανής και μετουσιώθηκε σε γκολ στο 28’ από τον Αδαμίδη. Συγκεκριμένα, οι παίκτες μας κέρδισαν κόρνερ που εκτελέστηκε από τον Πεταλωτή με κοντινή πάσα στον Τσερνόφ. Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός έβγαλε μια ωραία σέντρα προς την περιοχή του Διγενή, ο Σαλτίρης υποδέχθηκε τη μπάλα, δίνοντας μια εξαιρετική ασίστ με το κεφάλι στον Αδαμίδη και ο τελευταίος νίκησε με κεφαλιά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα μας.

Είναι αξιοσημείωτο ότι η επίτευξη του τέρματος προήλθε από άρτια οργανωμένη προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας, ενδεικτική της συστηματικής δουλειάς που λαμβάνει χώρα στις προπονήσεις.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κεραυνός συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, αλλά ήταν υποχρεωμένος να προσέξει και τα μετόπισθεν, προκειμένου να κατοχυρώσει το προβάδισμά του και να διασφαλίσει τους βαθμούς της νίκης.

Πρωταγωνιστής αυτού του διαστήματος υπήρξε ο Μαμουλίδης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μπουλουκά και πέτυχε γκολ στο 65’, το οποίο ακυρώθηκε αδίκως ως οφ σάϊντ.

Στο 83’ ο ταχύτατος Κόντρα που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του σκόρερ της αναμέτρησης Αδαμίδη, τροφοδότησε υπέροχα τον Μαμουλίδη που βρέθηκε απέναντι από τον Νικολαΐδη, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, καθώς πλάσαρε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο πολλά υποσχόμενος Μαμουλίδης έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από αμυντικό των γηπεδούχων και κάπως έτσι το τελικό σκορ του αγώνα παρέμεινε στο 0-1.

Ακολουθεί το βίντεο με στιγμιότυπα της αναμέτρησης από το SHOP TV σε περιγραφή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης, Σολομωνίδης, Σαλτίρης, Μπουλουκάς (51’ Μαμουλίδης), Σαββίδης, Πεταλωτής, Τσερνόφ (62’ Μεσκούρτι), Γιόρμανης, Μαλαμίδης, Αδαμίδης (71’ Κόντρα).