Ισόπαλος με τελικό σκορ 2-2 έληξε ο αγώνας που έδωσε ο Κεραυνός Κολχικού με αντίπαλο τον Άρη Καβαλαρίου στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης παρακολουθήσαμε ένα αναγνωριστικό παιχνίδι, διότι αφενός μεν ο χαρακτήρας του ντέρμπι, αφετέρου δε η ισοβαθμία των δυο ομάδων καθιστούσαν τον αγώνα κρίσιμο και αμφίρροπο.

Στο 25’ ο Πεταλωτής τροφοδότησε με εξαιρετική πάσα τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος απέφυγε αριστοτεχνικά τον Βαρούτη και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 33’ της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι μια στιγμή αδράνειας των παικτών μας, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Κοσμούδη.

Ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αφού προηγουμένως οι ποδοσφαιριστές μας είχαν κερδίσει κόρνερ, ο Σαλτίρης κατέβασε εντυπωσιακά τη μπάλα και με δυνατό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 2-1 και δίνοντας αφορμή στους πολυπληθείς οπαδούς της ομάδας μας να ξεσπάσουν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Ωστόσο, λίγο πριν συμπληρωθεί το 60’ του αγώνα ο Χατζησαββίδης με μια πολύ ωραία ατομική του ενέργεια ισοφάρισε σε 2-2 και έφερε εκ νέου το παιχνίδι σε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας.

Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη και δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες, ενώ στο 89’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Χατζησαββίδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Χαρακτηριστικότερη όλων των φάσεων, η μεγάλη ευκαιρία του Κεραυνού στο 92’ με τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος έκανε μια καταπληκτική ενέργεια, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Βαρούτη, αλλά λίγο πριν σκοράρει με το κεφάλι παρεμποδίστηκε από αμυντικό των αντιπάλων και έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 2-2.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η σημαντική προσέλευση ουδέτερων φιλάθλων, η μαζική και δυναμική συμπαράσταση των οπαδών μας προς την ομάδα μας, αλλά και ο αρνητικός ρόλος του επόπτη που ήλεγχε την περιοχή του Άρη Καβαλαρίου κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο οποίος ανέκοψε τρεις φορές τους παίκτες του Κεραυνού, υποδεικνύοντας ανύπαρκτα οφ σάϊντ και επιτυγχάνοντας να δυναμιτίσει το καλό κλίμα και την ομαλότητα του αγώνα.

Εν κατακλείδι, επιβάλλεται να υπογραμμίσουμε την άδικη απόφαση του διαιτητή της αναμέτρησης, ο οποίος ακύρωσε κανονικό γκολ της ομάδας μας, στερώντας της τη δυνατότητα να κάνει το 3-2, όταν σφύριξε φάουλ του Ιορδανόπουλου επί του Βαρούτη, σε μια φάση που ο τελευταίος έκανε θέατρο, αφού προηγουμένως είχε χάσει τη μπάλα από τα χέρια του, χωρίς να υποπέσει στην παραμικρή παράβαση ο επιθετικός του Κεραυνού.

Ακολουθεί το βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα από το SHOP TV σε περιγραφή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Κεραυνός Κολχικού (Βαγγέλης Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Σαλτίρης, Σολωμονίδης, Σαββίδης, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Γκούνιος, Πεταλωτής (80’ Αδαμίδης), Ιορδανόπουλος, Μαλαμίδης (70’ Μαμουλίδης), Τσερνόφ (60’ Μεσκούρτι).