Τον αποκλεισμό από τον Ιάσονα Αυγής γνώρισε ο Κεραυνός Κολχικού, καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 2-4, τερματίζοντας τις υποχρεώσεις του στον θεσμό του κυπέλλου για την τρέχουσα σεζόν.

Οφείλουμε να αναφέρουμε ότι το τελικό σκορ είναι απολύτως πλασματικό και να συνεκτιμήσουμε ότι η ομάδα μας αγωνίστηκε με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή της που άφησαν θετικότατες εντυπώσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με την πλειονότητα του βασικού κορμού τους.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας κυριάρχησαν στο γήπεδο παρότι αντιμετώπιζαν ένα ιδιαίτερα αξιόμαχο και σκληροτράχηλο σύνολο που εκτός των άλλων λαμβάνει μέρος στο πρωτάθλημα της Α1.

Στο 31’ ο Κόντρα πιστοποίησε την αγωνιστική ανωτερότητα του Κεραυνού και άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ομάδας μας συνέχισαν να κερδίζουν τις εντυπώσεις και να πατάνε καλύτερα από τους αντιπάλους τους στον αγωνιστικό χώρο και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 81’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Γκούνιο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πέναλτι κέρδισε ο Μαμουλίδης, ο οποίος έπειτα από μια μαγική ατομική ενέργεια, απέφυγε τρεις αμυντικούς της Αυγής και ανετράπη λίγο πριν πλασάρει τον Ρουμελιώτη.

Μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ και καθώς ο χρόνος λιγόστευε οι περισσότεροι θεατές του αγώνα πίστεψαν ότι η πρόκριση είχε κριθεί, αλλά η εξέλιξη του αγώνα ήταν διαφορετική.

Στο 88’ ο Κλουκουτάρας μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γ. Σταμπουλής, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο μεγαλύτερο διάστημα της παράτασης ο Κεραυνός αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω της αναγκαστικής αποχώρησης του Μακρόπουλου, ο οποίος δεν ήταν δυνατόν να αντικατασταθεί, αφού η ομάδα μας είχε πραγματοποιήσει τις τρεις αλλαγές που δικαιούταν στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Αυτή η παράμετρος σε συνδυασμό με τους μικροτραυματισμούς και άλλων παικτών του Κεραυνού και την εμπειρία του συνόλου των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στους παίκτες του Ιάσονα Αυγής να σκοράρουν δυο φορές στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με τον Τσάνη στο 111’ και τον Ανεστίδη στο 120’ και να προκριθούν στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ακολουθεί το βίντεο με στιγμιότυπα της αναμέτρησης από το SHOP TV σε περιγραφή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης): Κεπίδης, Μακρόπουλος, Ευθυμιάδης, Γιόρμανης, Μεσκούρτι, Κόντρα (Παπαελευθερίου), Γκούνιος, Γκόσιος (70’ Μαλαμίδης), Αδαμίδης (55’ Ζαβρακίδης), Μαμουλίδης, Τσερνόφ.