Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Κεραυνός Κολχικού από τον Μακεδονικό Ασκού στον αγώνα που διεξήχθη χθες το απόγευμα στην έδρα των αντιπάλων μας.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι ποδοσφαιριστές μας είχαν την εδαφική υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν αποκλειστικά στην εκτέλεση των ανασταλτικών καθηκόντων τους μη μπορώντας να απειλήσουν ούτε για μια φορά την εστία του Κεπίδη, αλλά η ουσία έλειπε από το παιχνίδι της ομάδας μας.

Παρά ταύτα, ο Κεραυνός δημιούργησε κάποιες φάσεις για γκολ, με κλασικότερη την ευκαιρία του Ιορδανόπουλου στο 38’, ο οποίος σούταρε ωραία, αλλά ένας αμυντικός των γηπεδούχων με υπερπροσπάθεια απέκρουσε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή του τέρματος της ομάδας του.

Το συμπέρασμα που προέκυψε μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι αν κάποια από τις δυο ομάδες δικαιούταν να σκοράρει αυτή ήταν αναμφίβολα ο Κεραυνός και ότι θα ήταν κρίμα για τους φιλοξενούμενους να φύγουν από τον Ασκό, χωρίς τους βαθμούς της νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα διαφοροποιήθηκε αισθητά ως προς τη συνολική αμυντική συμπεριφορά της ομάδας μας, η οποία εμφάνισε δείγματα επιπολαιότητας, τα οποία αξιοποίησαν στο ακέραιο οι γηπεδούχοι.

Κομβική στιγμή της αναμέτρησης υπήρξε η φάση στο 55’, όταν ο Πάγκαλης άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στον Μακεδονικό. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι παίκτες μας έφτασαν δυο φορές με αξιώσεις κοντά στην ισοφάριση. Μία με κεφαλιά του Αδαμίδη στο 72’ και μία με σουτ του ίδιου παίκτη στο 74’, όταν η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αναστασόπουλου.

Στο 85’ κι ενώ πολλοί παίκτες του Κεραυνού είχαν προωθηθεί για την εκτέλεση ενός κόρνερ που είχαμε κερδίσει, ο Σουχασβίλι επωφελήθηκε από την απομάκρυνση της μπάλας και εκμεταλλευόμενος διαδοχικά λάθη της ομάδας μας έκανε το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές μας μείωσαν σε 2-1 με κεφαλιά του Ιορδανόπουλου, αλλά στο 90’ οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη τους με τον Σουχασβίλι, ο οποίος αξιοποίησε άλλη μια στιγμή αδράνειας της ομάδας μας και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης σε 3-1.

Ακολουθεί βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα από το SHOP TV σε περιγραφή του Παναγιώτη Παναγιωτίδη.

Κεραυνός Κολχικού (Β.Μαυροβουνιώτης): Κεπίδης, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Τσερνόφ (60’ Μεσκούρτι), Σαββίδης (72’ Μαμουλίδης), Πεταλωτής, Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Μαλαμίδης (70’ Αδαμίδης), Σολωμονίδης.