Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το σφύριγμα της λήξης, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε δίκαια με 2-1 του Μακεδονικού Αγίου Βασιλείου και αναρριχήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του τετάρτου ομίλου της Α Ερασιτεχνικής Κατηγορίας της ΕΠΣΜ.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας υπερείχαν των αντιπάλων τους και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Διαμαντή, ωστόσο η πολυπρόσωπη και άρτια οργανωμένη αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων υπήρξε ένας καίριος παράγοντας που δυσχέρανε τις επιδιώξεις τους.

Εντούτοις, η επιμονή των γηπεδούχων δικαιώθηκε στο 41’, όταν ο Γκούνιος έκανε με σουτ το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κεραυνού συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, περιορίζοντας το ιδιαίτερα αξιόμαχο σύνολο του Μακεδονικού σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος που θα έκρινε οριστικά τη νίκη.

Έτσι στο 75’ ο Κατρατζόγλου ισοφάρισε σε 1-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος της ομάδας μας.

Αυτή η αναπάντεχη εξέλιξη δεν πτόησε τους ποδοσφαιριστές μας, οι οποίοι επικουρούμενοι από τους πολυάριθμους και θερμούς οπαδούς μας άρχισαν να σφυροκοπούν την εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση έλαβε χώρα στο 84’, όταν ο Χάρης Γκούνιος νίκησε με εντυπωσιακή κεφαλιά τον Διαμαντή και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Κεραυνό με 2-1, επιτυγχάνοντας ένα λυτρωτικό γκολ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η μαζική προσέλευση και η ισχυρή υποστήριξη των οπαδών προς την ομάδα μας, η θετική επανεμφάνιση του Αδαμίδη έπειτα από ένα διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού, αλλά και η εχθρική συμπεριφορά του διαιτητικού τρίου εις βάρος του Κεραυνού Κολχικού για άλλη μια φορά.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Μεσκούρτι (52’ Σαββίδης), Τσερνόφ (89’ Κόντρα), Μαλαμίδης (76’ Αδαμίδης), Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Πεταλωτής, Σολωμονίδης.