Παρουσιάζοντας πολύ σοβαρό αγωνιστικό πρόσωπο και παίζοντας θεαματικό ποδόσφαιρο ο Κεραυνός Κολχικού συνέτριψε με 0-6 τον Άρη Ξηροποτάμου στην αναμέτρηση που διεξήχθη πριν από λίγες ώρες στην έδρα των αντιπάλων.

Οι παίκτες μας κατέκτησαν μια άνετη νίκη, καθώς ήδη στο 16’ ο δείκτης του σκορ ήταν στο 0-3. Στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης παρακολουθήσαμε έναν καταιγιστικό Κεραυνό, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 4’ με σουτ του αρχηγού Νίκου Σολωμονίδη.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Μεσκούρτι με υπέροχο χτύπημα φάουλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας, ενώ στο 16’ ο Τσερνόφ κλείδωσε τη νίκη με πολύ ωραίο σουτ, κάνοντας το 0-3.
Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Κεραυνός εξακολούθησε να κυριαρχεί απόλυτα εντός του γηπέδου, αποδίδοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, καθώς η ομάδα μας συνέχισε να αγωνίζεται πειθαρχημένα, πιστοποιώντας τη διαφορά δυναμικότητας που τη χωρίζει από τους γηπεδούχους.
Αναμφισβήτητος πρωταγωνιστής αυτού του διαστήματος υπήρξε ο Μαμουλίδης, ο οποίος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου αντικατέστησε τον Ιορδανόπουλο. Ο 15χρονος παίκτης του Κεραυνού που εντυπωσίασε για ακόμη μια φορά, πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα της ανδρικής ομάδας και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 0-6, αποδεικνύοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο όχι μόνο την ξεχωριστή ποδοσφαιρική του ποιότητα, αλλά και τη μεθοδική δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής τα τελευταία χρόνια.

Εξάλλου αυτό γίνεται φανερό και από το ότι για άλλη μια αγωνιστική πήραν χρόνο συμμετοχής αρκετοί νεαροί παίκτες, όπως οι Κόντρα, Γιόρμανης, Γκόσιος κλπ., αφήνοντας θετικότατες εντυπώσεις για το παρόν και πολλές  υποσχέσεις για το άμεσο μέλλον.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης) Κεπίδης, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης (50’ Γιόρμανης), Μεσκούρτι, Τσερνόφ, Κόντρα, Γκούνιος, Ιορδανόπουλος (46’ Μαμουλίδης), Πεταλωτής (55’ Γκόσιος), Σολωμονίδης.