Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση και αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός Κολχικού επικράτησε με 1-2 της Θύελλας Περιστερώνα στον αγώνα που διεξήχθη στην έδρα των αντιπάλων το απόγευμα της προηγούμενης Τετάρτης.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι παίκτες της ομάδας μας επέβαλαν τον ρυθμό τους και έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να κατακτήσουν τη νίκη. Η αγωνιστική υπεροχή του Κεραυνού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 30’, όταν ο Ιορδανόπουλος έκανε το 0-1.
Στα λεπτά που ακολούθησαν οι ποδοσφαιριστές μας συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία τους, καταφέρνοντας να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 37’ όταν έπειτα από εντυπωσιακή προσπάθεια του Ιορδανόπουλου, ο Καλτσίδης απέκρουσε τη μπάλα με δυσκολία και ο επερχόμενος Μαλαμίδης διεύρυνε το προβάδισμα του Κεραυνού, επιτυγχάνοντας το 0-2.
Οι παίκτες της Θύελλας μείωσαν σε 1-2 στο 44’ με ένα τυχερό γκολ του Χαλαζία, όμως αυτή η εξέλιξη δεν πτόησε την ομάδα μας, η οποία δυο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καλτσίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού κυνήγησαν το τρίτο γκολ, ενώ οι αντίπαλοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν.
Τελικά, το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο και μετά το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες μας πανηγύρισαν μαζί με τους οπαδούς το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η νίκη εναντίον της Θύελλας Περιστερώνα επετεύχθη σε μια κομβική στιγμή του πρωταθλήματος. Πρόκειται για μια νίκη πολλαπλώς ουσιαστική και ωφέλιμη, καθώς η ομάδα μας απέδειξε ότι συνήλθε πολύ γρήγορα από την βαρύτατη εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ Σταυρού και επικράτησε όχι μόνο επί ενός δυνατού και αξιόμαχου αντιπάλου, αλλά και ενάντια σε ένα ανεκδιήγητο διαιτητικό τρίο, το οποίο ακύρωσε κανονικότατο γκολ του Μαμουλίδη, αρνήθηκε τον καταλογισμό πέναλτι υπέρ μας, ανέκοπτε τις επιθέσεις των παικτών μας υποδεικνύοντας ανύπαρκτα oφσάϊντ κλπ.

Κεραυνός Κολχικού (Β.Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Μεσκούρτι, Τσερνόφ (66’ Μαμουλίδης), Πεταλωτής, Γκούνιος, Ιορδανόπουλος (81’ Γιόρμανης), Μαλαμίδης (80’ Κόντρα), Σολομωνίδης.