Παρουσιάζοντας πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο κυρίως κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Κεραυνός Κολχικού επιβλήθηκε με 2-4 της ΑΕ Αγίου Γεωργίου στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Ασπροβάλτας.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες της ομάδας μας έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τους γηπεδούχους. Η απόλυτη υπεροχή του Κεραυνού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 22’, έπειτα από θαυμάσιο συνδυασμό των Γκούνιου, Πεταλωτή, Μπουλουκά και του σκόρερ Μαλαμίδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Πεταλωτής τροφοδότησε με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Ιορδανόπουλο, ο οποίος ανετράπη εντός της μεγάλης περιοχής από αμυντικό των αντιπάλων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε αμέσως το οφθαλμοφανέστατο πέναλτι και την εκτέλεσή του ανέλαβε ο αρχηγός Νίκος Σολωμονίδης, κάνοντας το 0-2.

Στο χρόνο που απέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Κεραυνός συνέχισε να αποδίδει καταπληκτικό ποδόσφαιρο, δημιουργώντας κλασικές φάσεις για γκολ, με χαρακτηριστικότερες τη διπλή ευκαιρία του Ιορδανόπουλου, αλλά και την ευκαιρία του Τσερνόφ.

Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα διαφοροποιήθηκε αισθητά. Η εικόνα της ομάδας μας ήταν σαφώς κατώτερη της αντίστοιχης του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι παίκτες της ΑΕ Αγίου Γεωργίου ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Μυλωνά στο 65’, αλλά οι παίκτες της ομάδας μας έκαναν το 1-3 στο 79’ με κεφαλιά του Γκούνιου. Οι νεοφώτιστοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και μείωσαν σε 2-3 στο 87’ με σουτ του Καραγιαννούδη, αλλά δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας κλείδωσε τη νίκη με γκολ του Μεσκούρτι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κόντρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε ένα ακόμη παιχνίδι πήραν χρόνο συμμετοχής και άφησαν θετικές εντυπώσεις νεαροί παίκτες όπως οι Κόντρα και Γκόσιος, αλλά και ο Μεσκούρτι, ο οποίος συνήλθε από τον περσινό τραυματισμό του και είναι πλέον απολύτως έτοιμος να προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες του στην ομάδα μας.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης): Κεπίδης, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Τσερνόφ (60’ Κόντρα), Σαββίδης, Μαλαμίδης (75’ Μεσκούρτι), Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Πεταλωτής (78’ Γκόσιος), Σολωμονίδης.