Κατά τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Κεραυνός Κολχικού, επικρατώντας δίκαια του ΠΑΟ Δορκάδας με 3-0.

Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας είχαν την αγωνιστική υπεροχή και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά η πολυπρόσωπη αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε τη δημιουργία πολλών ευκαιριών.

Κομβική στιγμή της αναμέτρησης υπήρξε η φάση στο 43’, όταν οι παίκτες του Κεραυνού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι του Ιορδανόπουλου, ο οποίος αξιοποίησε μια πολύ ωραία σέντρα του Πεταλωτή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι και στο 50’ ο Ιορδανόπουλος νίκησε τον Ταγγελίδη με άψογο πλασέ, διπλασιάζοντας τα τέρματα του Κεραυνού.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της ομάδας μας απέδωσαν θεαματικό ποδόσφαιρο και δημιούργησαν σωρεία κλασικών ευκαιριών με τον Χατζησαββίδη, τον Ιορδανόπουλο κλπ., ωστόσο ο δείκτης του σκορ παρέμεινε στο 2-0 μέχρι το 90’, όταν ο 15χρονος Μαμουλίδης, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Ιορδανόπουλου, απέφυγε τον τερματοφύλακα της Δορκάδας και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Κεραυνού.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η άκρως ελπιδοφόρα εμφάνιση αφενός μεν του σκόρερ του τρίτου γκολ, Μαμουλίδη, αφετέρου δε του 17χρονου κεντρικού αμυντικού Γιόρμανη.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης): Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης, Σαλτίρης, Τσερνόφ (65’ Μεσκούρτι), Σαββίδης, Χατζησαββίδης (80’ Μαμουλίδης), Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Πεταλωτής (70’ Γιόρμανης), Σολωμονίδης.