Νικηφόρα υπήρξε η πρεμιέρα του Κεραυνού Κολχικού στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της σεζόν 2016-2017, καθώς η ομάδα μας ξεπέρασε το εμπόδιο του Μακεδονικού Ασκού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες μας υπερείχαν αγωνιστικά των αντιπάλων τους, χωρίς να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης και απείλησαν αρκετές φορές με αξιώσεις την εστία του Χατζάρα, με κυριότερες ευκαιρίες την κεφαλιά του Ιορδανόπουλου στο 26’ και το γυριστό σουτ του ίδιου παίκτη στο 28’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Ασκού εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι στιγμές αδράνειας και επιπόλαιες συμπεριφορές που παρουσιάστηκαν στην αμυντική λειτουργία της ομάδας μας, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να τις αξιοποιήσουν. Οι παίκτες του Κεραυνού προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν κάποιες φορές κοντά στην επίτευξη ενός τέρματος, με κυριότερη φάση το σουτ του Χατζησαββίδη στο 70’, όταν η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η εξέλιξη ήταν άκρως αμφίρροπη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ στο 110’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σολομωνίδη. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Γκορτσίλας υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, όταν ο Καρατζιώτης ανέτρεψε τον Γκούνιο εντός της μεγάλης περιοχής του Χατζάρα. Στο 115’ και έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια ο νεαρός Ζαβρακίδης διπλασίασε τα τέρματα για τον τυπικά γηπεδούχο Κεραυνό, σφραγίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ασκού μείωσαν σε 2-1 με γκολ του Σουκάντου και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η εξαιρετική παρουσία των Ζαβρακίδη, Μακρόπουλου και Γκόσιου, τριών νεαρών, φερέλπιδων και πολλά υποσχόμενων ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν ως αλλαγές.

Κεραυνός Κολχικού (Β. Μαυροβουνιώτης):  Παπαδόπουλος, Μπουλουκάς, Ευθυμιάδης (107’ Γκόσιος), Σαλτίρης, Μεσκούρτι (70’ Ζαβρακίδης), Τσέρνοφ, Χατζησαββίδης (100’ Μακρόπουλος), Γκούνιος, Ιορδανόπουλος, Πεταλωτής, Σολομωνίδης.